Podstawowe elementy stroju obowiązujące duchownych

Duchowni kojarzy są zazwyczaj z sutannami i albami, ale w zależności od swojej rangi w świecie kościelnym, obowiązuję inne elementy stroju czy inny krój szat liturgicznych. Co zaliczamy do tego grona? Wymieniamy kilka podstawowych rodzajów szat liturgicznych. Zaliczamy do nich albę, ornat, humerał, stułę czy kapę.

Wszystkie one pełnią określoną funkcję i mają swoją symbolikę. Księżą mają ściśle określone, które szaty w jakim okresie liturgicznym powinni stosować, a także jaki kolor dopasować pod konkretne święta. Oprócz podstawowych szat liturgicznych, swoje charakterystyczne symbole ma także biskup, czyli wyższy stopień święceń niż zwykli kapłani.

Do ich atrybutów możemy zaliczyć chociażby noszoną na głowie mitrę, symbol władzy jakim jest noszony stale pierścień, czy też pastorał wzorowany na pierwowzorze, jakim była laska pasterska. W zależności od świąt, zmienia się kolor szat liturgicznych. I tak podczas nabożeństw w dni powszedni używa się koloru zielonego, w święta żałobne czarnego lub fioletowego, a w świętach związanych z męką pańską czerwonego.